Koleje se vrátily do normálního provozu a řeší se následky dešťů

O preventivní evakuaci všech už ubytovaných studujících z kolejí Sladkého a Bří. Žůrků v Brně-Komárově rozhodl ve čtvrtek 12. září Bezpečnostní krizový výbor Masarykovy univerzity. Podle odhadů měla Brno postihnout až stoletá voda a v jižní části města měla hladina Svitavy kulminovat do výšky 10 až 15 centimetrů, což by na kolejích znamenalo kromě zaplavení i vyřazení dodávek vody a elektřiny. Masarykova univerzita zároveň z bezpečnostních důvodů odložila i nástup studujících do všech ostatních kolejních budov SKM MU.

27. 9. 2024

Během následujícího dne se podařilo přestěhovat 481 ubytovaných studujících z kolejí v Komárově do objektů jiných kolejí mimo záplavovou oblast. SKM MU mezitím obě ohrožené budovy kolejí zabezpečila valem pískových pytlů, vyklidila spodní prostory a zajistila níže položené vstupy do kolejí.

Po celý víkend, kdy se podle predikcí očekávala nejhorší situace, vedení SKM MU aktuální stav nepřetržitě monitorovalo. Díky tomu, že řeka Svitava nakonec zůstala v korytě a četnost srážek polevila, se prognózy nevyplnily.

Ihned po zlepšení povodňové situace na území Brna zjišťovalo vedení SKM MU škody způsobené silným větrem a deštěm a začalo s jejich odstraňováním. „Extrémní srážky způsobily zatékání do pokojů na kolejích Vinařská, kde byly nedávno dokončeny opravy střechy po jarním krupobití. Bohužel v některých místech došlo i přesto k zatečení a SKM MU musela z celkem třinácti pokojů ubytované studenty přestěhovat na jiné koleje. Opravy potrvají asi dva týdny, po vyschnutí bude někde potřeba udělat nové omítky a následně vymalovat. Zateklo i do dvou pokojů na koleji Klácelova, kde došlo i k porušení střechy. Oprava si také vyžádá asi dva týdny,“ uvedla vedoucí ubytovacího provozu SKM MU Renata Pavlicová.

Kolejní budovy v Komárově vyhodnotil po zklidnění situace na obou brněnských řekách Bezpečnostní krizový výbor MU v úterý 17. září jako bezpečné. Obě budovy zároveň prošly kontrolou, drobnými opravami i prověřením, že jsou již plnohodnotně zajištěny dodávky elektřiny a vody. Preventivně evakuovaní studenti se tak začali stěhovat zpět. Od pátku 20. září pak začali přijíždět na koleje SKM MU i ostatní studující, kterým to do té doby nebylo z důvodu hrozících povodní umožněno. Všichni ubytovaní dostávali průběžné informace o stěhování i příjezdu na koleje e-mailem.