Koleje MU: soustavná snaha o zlepšování komfortu

Navýšení celkové kapacity lůžek a větší možnosti ubytování pro studující prvních ročníků nabídla od nového akademického roku 2024/25 Masarykova univerzita. Další možnosti navýšení počtu lůžek přinese už v příštím akademickém roce dokončení rekonstrukce koleje Kounicova. V horizontu 5 let je naplánována výstavba nových areálů ve Vinařské a v Univerzitním kampusu Bohunice.

27. 9. 2024

Aktuálně MU disponuje celkovým počtem 3 440 lůžek, což je o 57 míst více než v loňském roce. „Od 1. září 2024 došlo k navýšení studentské lůžkové kapacity na koleji Bří. Žůrků a Sladkého v Brně-Komárově, které se nám podařilo získat novým uspořádáním pokojů a zrušením jednolůžkových velkých pokojů, o které nebyl takový zájem,“ vysvětlila vedoucí ubytovacího provozu Správy kolejí a menz MU (SKM MU) Renata Pavlicová.

Možnost nových rezervací lůžek měli jako první v květnu už ubytovaní studující. Z nich každý, kdo o bydlení na kolejích projevil opětovně zájem, volné lůžko dostal. Celkově se jednalo o počet 1 529 studujících. V dalším kole v červenci získalo ubytování 709 zahraničních studujících přijíždějících v rámci programů Erasmus či Degree.

Na závěr se v srpnu otevřely rezervace pro budoucí studující prvních ročníků. „Počty lůžek pro studující prvních ročníků jsou odvislé od počtu rezervací aktuálně ubytovaných studujících na další akademický rok. Ti nově musejí podle dohody z Ubytovací komise MU splňovat podmínku prezenčního studia s maximálně jedním rokem navíc, aby byla právě pro první ročníky možnost získání co největšího počtu lůžek. K dispozici zůstalo 1 202 lůžek, což je výrazně více než v loňském roce,“ popsala Renata Pavlicová.

Kapacita kolejí MU je aktuálně stoprocentně naplněna. „Pořadníky rezervací skončily k 31. srpnu. Každoročně se na začátku semestru ještě uvolní pár desítek míst poté, co někteří studující z různých důvodů své rezervace zruší. V případě, že se některé lůžko takto uvolní, obratem kontaktujeme další zájemce z pořadníku. Neuspokojených žádostí o ubytování letos evidujeme přes 700,“ přiblížila Renata Pavlicová.

Situace k 3. 9. 2024:

• Celková studentská kapacita – 3 440 lůžek (aktuálně naplněna na 100 %)
  • Celkový počet studujících vyšších ročníků – 1 529
  • Celkový počet rezervací zahraničních studujících z programů Erasmus a Degree – 709
  • Celkový počet studujících prvních ročníků, kteří získali rezervaci – 1 202

(oproti minulému akademickému roku se navýšila lůžková kapacita pro studující prvních ročníků ČR a SR o 57 %)

Navýšení kapacity

Masarykova univerzita se v dlouhodobém horizontu zaměřuje na zlepšení komfortu kolejního bydlení prostřednictvím průběžně realizovaných rekonstrukcí. Jen za poslední dva roky došlo k modernizacím nebo dílčím úpravám na polovině kolejních budov SKM MU. Loni na jaře a v létě došlo k rekonstrukci koleje Mánesova, která získala nový nábytek a výmalbu interiéru včetně podlah. Opravenou střešní terasou a novým bezbariérovým vstupem do budovy za celkem 4 miliony korun se pyšní koleje Bří. Žůrků, kde současně došlo k úpravám buněk s dvoulůžkovým a třílůžkovým pokojem. Na koleji Sladkého se nově rekonstruovaly dvoulůžkové pokoje. V areálu kolejí Vinařská došlo ve dvou etapách k výměně oken a zateplení a opravě fasády. Aktuálně druhým rokem pokračuje dosud nejrozsáhlejší rekonstrukce na koleji Kounicova, která se pro studenty znovu otevře od příštího akademického roku 2025/26.

Dlouhodobým cílem MU je koncentrace kolejních budov do menšího počtu areálů a zároveň navýšení kapacity na 5 tisíc lůžek výstavbou nových areálů ve Vinařské a v Univerzitním kampusu Bohunice. „Koncentrací dosáhneme zefektivnění provozu, zjednodušení správy a snížení nákladů na provoz. To bude současně znamenat i nižší náklady pro studenty a více prostředků na investice ke zvyšování kvality případně finanční splácení nové výstavby,“ uvedla prorektorka pro záležitosti studentů a vnější vztahy Jana Fialová.

Zákaz elektrokol a elektrokoloběžek

Pro studující ubytované na kolejích platí nadále zákaz vnášení kol a koloběžek využívajících elektrický pohon do všech budov Masarykovy univerzity. Důvodem je porušování požárních rizik a bezpečnostních směrnic. Na dodržování tohoto nařízení je vedení SKM MU opakovaně upozorňováno při pravidelné povinné kontrole požárních a bezpečnostních předpisů ze strany státní organizace.

Kniha závad

Veškeré závady, které studující v průběhu ubytování zjistí v objektu kolejí, a to jak na pokoji, tak ve společných prostorách, je nutné řešit výhradně elektronicky. „Není v našich silách zabývat se tím, co studující nahlásí ústně nebo napíší třeba někam na sociální sítě. Všechny objevené závady se hlásí výhradně přes webový ubytovací systém ISKaM pomocí zápisu do elektronické Knihy závad. Tam studující upřesní, jestli je závada u něj v pokoji nebo ve společných prostorách, a dále může přiřadit i popisek či fotografii,“ přiblížila referentka koleje Mánesova Irena Štejnarová.